Založ si blog

Zachránil by našu planétu život bez kráv?

Po dlhšom čase som sa rozhodol niečo napísať, no tento raz to nebude o športe. Viete, že hovädzina je tretím najobľúbenejším druhom mäsa na svete? Viacerí odborníci sa však zhodujú, že práve kravy sú pre našu Zem oveľa nebezpečnejšie ako autá. Je známe, že kravy produkujú metán, ktorý ma väčší vplyv na zmenu klímy ako samotná doprava.

Práve zmenami doterajších spôsobov stravovacích návykov na západný typ stravovania stúpa každoročne v mnohých častiach sveta dopyt po mlieku a hovädzom mäse. Vo viacerých krajinách sa snažia zabrániť nadmernej konzumácia hovädziny a ceny tohto druhu mäsa sú aj trojnásobne vyššie než hydinového mäsa. V Dánsku a Švédsku dokonca zvažujú zavedenie špeciálnej dane na hovädzie mäso.


Nadmerné používanie hnojív v poľnohospodárstve

Doprava má na svedomí asi štrnásť percent emisií skleníkových plynov, zato produkcia hovädziny až o niekoľko percent viac. Okrem toho ide o metán, ktorý má na zmeny klímy oveľa väčší vplyv ako oxid uhličitý zo spaľovacích motorov.

Nemecký psychológ Gerd Gigerenzer, ktorý sa zaoberá správaním ľudí tvrdí, že spoločnosť zbytočne upadá do úzkostného stavu pri téme doprava. Tá sa na celkovom znečistení ovzdušia planéty podieľa len dvadsiatimi percentami. V tomto kontexte sú kravy a intenzívne poľnohospodárstvo pre ľudí horšie ako dieselové motory v mestách.

Na celej planéte ročne zomrie 3,3 milióna ľudí v dôsledku znečistenia ovzdušia. „V poľnohospodárstve ide o nadmerné používanie hnojív. V podobe amoniaku prechádza do atmosféry, kde sa mení na dusičnany. Na konci sú oxidy dusíka,“ povedal Gigerenzer v rozhovore pre Frankfurter Allgemeine Zeitung.

 

Snaha vyšlachtiť kravy, ktoré vyrastú rýchlejšie

Aby sa znížila záťaž dobytka na zemskú atmosféru a životné prostredie, hľadajú odborníci taktiež spôsoby, ako kravské mäso dostať rýchlejšie na pulty predajní. To znamená vyšľachtiť kravy, ktoré by rástli rýchlejšie. „Ak by každý americký farmár znížil emisie kráv o 12 percent, malo by to pre zemskú klímu rovnaký prínos, ako keby z ciest zmizlo pol milióna áut,“ tvrdí Nany Hirshbergová, viceprezidentka firmy Stonyfield Natural Resources.

Chov dobytka je energeticky neefektívny proces. V jednom brazílskom veľkochove sa každý deň ako krmivo pre 38-tisíc kusov hovädziny použije neuveriteľných 900 ton sójových bôbov. Kravy počas procesu vyprodukujú množstvo skleníkových plynov a spotrebujú oveľa viac kalórií, než ich mäso vydá, teda oveľa viac lesov bude vyrúbaných kvôli pestovaniu krmiva, než keby sóju hneď jedli ľudia.

 

Šlachtiť sa budú v budúcnosti iba tie „správne“ kravy
Vedci skúmajú aj podrobne jeden zo štyroch žalúdkov kravy. Práve kvasenie vnútri bachora vedie k produkcii nežiaduceho metánu. Testy v laboratóriu neďaleko škótskeho Edinburghu teraz skúmajú vplyv krmiva na emisie metánu. „Študujeme taktiež vplyv genetiky,“ dodal genetik zo Scotland ‘s Rural College Rainer Roehm. Laboratórium vykonáva testy na 72 zvieratách, vždy ôsmich potomkoch od deviatich býkov. Na tri dni ich uzavrú v separátnych komorách a kŕmia ich rôznou potravou. Podarilo sa už zistiť, že potomkovia niektorých býkov vypúšťajú menej metánu ako iní. Mohli by sa tak stať základom nového celosvetového chovu.

TOP Slováci mesiaca október

30.10.2017

Na Slovensku vládne sychravé počasie, vonku prší, niekde v Tatrách napadol už aj prvý sneh a to znamená jediné, začína sezóna zimných športov. Zatiaľ čo v septembri vyvrcholili niektoré viac »

Bojovník oddaný pre klub a vieru

17.10.2017

Ricardo Izecson dos Santos Leite. Väčšina z nás nemá ani potuchy, o kom hovoríme. No keď poviete jeho prezývku, Kaká, okamžite vám napadne na um sympatický Brazílčan. Správna výchova viac »

TOP Slováci mesiaca september

02.10.2017

V septembri slovenskí športovci rozhodne nezaháľali a úspešne reprezentovali našu krajinu. Prinášam vám tých najlepších. 1. Peter Sagan O prvenstve Petra Sagana v tomto rebríčku zrejme nikto viac »

afganistan, vojaci

V Afganistane padol ďalší český vojak

22.10.2018 23:21

K útoku došlo na základni Šindánd v západoafganskej provincii Herát. Ďalší dvaja vojaci pri ňom utrpeli zranenia.

Macedónsko referendum Grécko spor názov

Poslancom, ktorí hlasovali za zmenu názvu Macedónska, posilnili ochranku

22.10.2018 23:08

Stalo sa tak po tom, ako sa niektorým poslancom a členom ich rodín ktosi vyhrážal smrťou.

hasiči, hazz, požiar, gaderská dolina, veĹká fatra, les

Hasiči budú v Gaderskej doline zasahovať aj v utorok

22.10.2018 22:38

podľa informácií z prezídia, požiar už majú pod kontrolou, ďalej sa nerozširuje.

počítač, informačné technológie, vírus, hacker,

Webstránku konferencie, ktorá sa koná v Saudskej Arábii, napadli hackeri

22.10.2018 21:48

Hackeri na stránku konferencie označovanej aj za akýsi "Davos v púšti" umiestnili v pondelok fotomontáž.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 6
Celková čítanosť: 5457x
Priemerná čítanosť článkov: 910x

Autor blogu

Kategórie